Vertonen van afbeeldingen

Hoe zit het?

Op afbeeldingen zit auteursrecht. Dat betekent dat je deze niet zomaar mag vertonen op een digibord, tablet of in een presentatie. Je hebt daarvoor in principe toestemming nodig van de uitgever en/of van de beeldmakers. Voor het onderwijs maakt de wet een uitzondering: als het beperkt blijft tot een klein aantal, mag je afbeeldingen wel vertonen. Wat verstaan we onder een klein aantal? Daarvoor hebben de verschillende onderwijsorganisaties heldere afspraken gemaakt met de makers.

Wat mag wel?

We hebben afgesproken dat je als leerkracht voor onderwijsdoeleinden afbeeldingen van websites mag vertonen op een digibord, tablet of in een presentatie, zonder dat je daarvoor vooraf toestemming hoeft te vragen. Voorwaarde is wel dat het gebruik beperkt blijft tot niet meer dan 25 afbeeldingen uit dezelfde bron en dat je zo mogelijk de maker en de bron vermeldt. Jaarlijks betaalt jouw school een standaardbijdrage aan Reprorecht voor kopiëren. Vanaf schooljaar 2015-2016 is in deze vergoeding ook het vertonen van afbeeldingen meegenomen. Reprorecht zorgt ervoor dat de makers een vergoeding ontvangen, zodat zij kunnen blijven investeren in nieuw werk.

Wat mag niet?

Je mag niet meer dan 25 beelden van verschillende makers vertonen.

Wat kun je doen?

Wanneer je méér dan 25 afbeeldingen wilt vertonen, dan heb je wél vooraf toestemming nodig. Je mag dus niet een complete kunstcollectie of een fotografiegallerij op een digibord, tablet of in een presentatie vertonen aan je leerlingen.

Neem contact met ons op om toestemming voor gebruik aan te vragen.

Wil je meer weten?

Bekijk de hele regeling over afbeeldingen van websites in het voortgezet onderwijs.

Vond je dit antwoord nuttig?
  • Ja 
  • Nee