Scannen, linken en delen van boeken en leermiddelen

Hoe zit het?

Op boeken en leermiddelen, en dat geldt ook voor digitale boeken en leermiddelen, zit auteursrecht. Dat betekent dat je er niet zomaar uit mag scannen of ze mag delen via bijvoorbeeld e-mail, intranet, een elektronische leeromgeving, internet of sociale media. Je hebt daarvoor toestemming nodig van de uitgever of de makers van de leermiddelen. Voor het onderwijs maakt de wet een uitzondering: als het beperkt blijft tot een klein gedeelte, mag je stukken van boeken scannen, linken of delen. Wat verstaan we onder beperkt? Daarvoor hebben de verschillende onderwijsorganisaties heldere afspraken gemaakt met de makers.

Wat mag wel?

Linken (een koppeling aanbrengen) naar boeken en leermiddelen is toegestaan als je linkt naar legaal geplaatst materiaal. Daarnaast hebben we afgesproken dat je als docent een klein gedeelte van een boek of leermiddel mag scannen of delen via bijvoorbeeld intranet, een elektronische leeromgeving of een e-mail met je leerlingen of studenten, zonder dat je daarvoor vooraf toestemming hoeft te vragen. Wanneer je niet meer dan 10% tot een maximum van 10 pagina’s van het boek of leermiddel voor het onderwijs scant of deelt, is er niets aan de hand. Reprorecht zorgt ervoor dat de makers een vergoeding ontvangen, zodat zij kunnen blijven investeren in nieuw lesmateriaal.

Wat mag niet?

Wanneer je méér dan 10% of 10 pagina’s van het boek wilt scannen of delen, heb je wél vooraf toestemming nodig. Je mag dus niet een heel boek of een flink deel daarvan inscannen of elektronisch delen met je leerlingen of studenten. Let op: om auteursrechtelijk beschermd materiaal via sociale media te delen, heb je altijd toestemming nodig. Dit is namelijk extern gebruik. Hetzelfde geldt als je iets openbaar maakt via een mail die niet naar leerlingen of studenten gaat.

Wat kun je doen?

Wil je meer scannen of delen dan valt onder de standaardregeling? Neem dan contact met ons op. Toestemming kunnen we meestal snel en eenvoudig voor je regelen. De school ontvangt dan een factuur voor het extra gebruik.

Wil je meer weten?

Bekijk de hele regeling voor het mbo en volwassenenonderwijs.

Vond je dit antwoord nuttig?
  • Ja 
  • Nee